Ako si vybrať tú správnu a vhodnú váhu? 10 základných otázok a praktický návod “krok za krokom”

Výber vhodnej váhy má svoje špecifiká a pre užívateľa, ktorý si vyberá váhu prvýkrát, to môže byť aj celkom neprehľadný a náročný proces. Na trhu dnes nájdeme  množstvo produktov a pri ich výbere je potrebné zohľadniť rôzne  technické a legislatívne požiadavky.

Poďme si v jednoduchosti vysvetliť ako si vybrať tú správnu váhu do našej prevádzky.
Prv ako sa rozhodneme zakúpiť si váhu, potrebujeme poznať odpovede na tieto základné  otázky:

1. Kde budem vážiť?

V obchode, na trhu, v laboratóriu, v sklade, v lekárni, v kuchyni, v mäsiarstve… ?
Je dôležité používať váhu, ktorá je určená a špecializovaná na dané prostredie a účel váženia, pretože napríklad na váhu do lekárne sú kladené úplne iné požiadavky ako na váhu do obchodu. Viac o ďalších špecifikách si zodpovieme na nasledujúcich otázkach.

2. V akom prostredí budem vážiť?

Bude prostredie suché, vlhké alebo prašné?
V prípade váženia v mokrom prostredí,  napr.  v kuchyni, mäsiarstve, rovnako v prostredí so zvýšenou prašnosťou,  napr. pri výrobe múky, v pekárni….potrebujem váhu s vyšším IP krytím.
Čo je IP krytie?
To sa dozviete TU
Vhodným  modelom váhy napr. do vašej kuchyne je váha CAS SW1 s IP krytím IP54

3. Čo budem vážiť?

Aké ťažké budú vážené predmety a teda akú maximálnu váživosť váhy potrebujem?
Maximálna váživosť je maximálna hodnota, ktorú je váha schopná zobraziť na displeji.
Odporúčame vyberať váhu s dostatočnou rezervou váživosti, nakoľko preťaženie váhy môže znamenať jej poškodenie (konkrétne poškodenie tenzometra, o ktorom sme písali v tomto članku)
Takmer každú váhu je možné si vybrať v rôznych váživostiach, napr. v prípade obchodnej váhy CAS PR2 je možne zvoliť verziu 6kg alebo 15kg.

Aké rozmerné budú vážené predmety a teda akú veľkú vážiacu misku potrebujem?
Rozmer vážiacej misky úzko súvisí s maximálnou váživosťou. Spravidla čím väčšia váživosť, tým väčšia je aj vážiaca miska, keďže sa očakáva  váženie väčších predmetov.
Najviditeľnejšie je to pri plošinových váhach – napr. model CAS DBII, pri ktorom je možné zvoliť až 4 veľkosti vážiacej misky/plošiny.

4. S akou presnosťou chcem vážiť?

Presnosť váhy závisí od dielika váhy.

Čo je to dielik?
Dielik je najmenšia navážená hodnota, ktorú  je váha schopná zobraziť.

Aký veľký dielik má mať moja váha?
V zásade platí, že čím väčšiu váživosť váhy potrebujem, tým menšiu presnosť  váženia očakávam.
Teda dielik je priamo úmerný zvyšujúcej sa váživosti.
Napríklad presná váha CAS XE, ktorá je  vhodná do lekárne, laboratória, zlatníctva, má dielik 0,01 g, kým plošinová váha CELY VC má dielik 50g.

5. Budem nameranú hmotnosť tovaru na váhe účtovať zákazníkovi?

Potrebujem teda váhu metrologicky overenú (ciachovanú), alebo váhu bez metrologického overenia (neciachovanú)?
Podľa § 8 zákona o metrológii, ak meranie (v našom prípade váženie) súvisí s platbami, ochranou zdravia, bezpečnosťou, majetkom, životným prostredím, alebo inou oblasťou, kde môže vzniknúť konflikt  záujmov, som  povinný  používať overené meradlo, teda v našom prípade ciachované váhy.
Väčšina nových váh je od výrobcu ciachovaných s platnosťou dva roky a následne po dvoch  rokoch metrologicky overiteľné.

Ako viem, že je váha ciachovaná od výrobcu?
O tom sme písali v tomto článku

6. Budem vážiť každý deň, alebo sporadicky?

Potrebujem teda naozaj kvalitnú a odolnú váhu, alebo mi postačí jednoduchšia a lacnejšia?Rozdiel medzi kvalitnou a menej kvalitnou overenou váhou je už dnes len rozdielom pár euro, ktoré rozhodne odporúčame investovať. Určite je vhodné uprednostniť známych výrobcov váh ako T-scale, Cely, CAS, Dibal… pred „no name“ výrobcami, pri ktorých je riziko, že nebudú schválené na použitie na Slovenskom trhu a v prípade problémov nebudú dostupné náhradné diely.  Základom dlhej a bezproblémovej životnosti váhy je ale najmä vhodnosť modelu k účelu použitia, t.z., že napríklad váhy bez vhodného IP krytia vo vlhkom prostredí „dožijú“ veľmi rýchlo bez ohľadu na značku výrobcu. Ak sa neviete zorientovať, radšej si nechajte poradiť, predídete tak problémom s prípadnou zbytočnou a často neuznanou reklamáciou.

7. Potrebujem od váhy nejaké špecifické vlasnosti?

Váhy môžu byť vybavené rôznymi funkciami, napr. funkciou počítanie kusov
– môžu mať rôzne tvarované misky, napr. na váženie rýb
musia spĺňať rôzne zákony alebo nariadenia, napr. váha spĺňajúca puncový zákon

8. Budem napájať váhu z elektrickej siete?

Budem mať na elektrickú sieť prístup, alebo potrebujem iný zdroj energie?
Ak budem vážiť na trhu, alebo pri priamom predaji zeleniny a ovocia z dodávky, tak potrebujem váhu, ktorá je schopná vážiť s dlhou výdržou bez dobíjania. Možnosti sú dve, a to dobíjateľný akumulátor, alebo klasické článkové batérie. Možná je aj kombinácia oboch, napr. váha CAS PR2

9. Potrebujem pripojiť váhu k registračnej pokladni?

V prípade, že chcem účtovať naváženú hodnotu priamo cez registračnú pokladňu, tak potrebujem prepojiť váhu s pokladňou. Možnosti sú dve a to RS-232 port , alebo USB port.
Preto potrebujem aj váhu, ktorá je vybavenú  jedným z týchto portov (za predpokladu, že je ním vybavená aj pokladňa)  napr. CAS PR2 

10. Aký mam rozpočet? 

Aj za relatívne málo peňazí sa dá dnes kúpiť kvalitná a vhodná váha.
Chcem investovať do 150 € ?
Alebo do 200 € ?

Na tento článok sa vzťahuje autorský zákon
Kopírovanie je možné len so súhlasom autora.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.