Rozdelenie váh podľa účelu ich použitia

Pri kúpe váhy sa môžeme stretnúť s rôznymi pomenovaniami váh ako napr. obchodná váha, gastro váha, etiketovacia váha …

V tomto článku si stručne vysvetlíme tieto pojmy.

Váhy do kuchyne, nazývané tiež gastro váhy,  prípadne aj obchodné váhy bez výpočtu ceny. Ide o najjednoduchší typ váh,  ktoré zobrazujú iba hmotnosť tovaru. Ideálne sa hodí pre prácu v stravovacích zariadeniach, pri výrobe potravín, na trhoch, alebo aj na kontrolu hmotnosti vo všetkých typoch maloobchodných predajní, kde sa nevyžaduje zobrazenie ceny za tovar.

Obchodné váhy, nazývané tiež obchodné váhy s výpočtom ceny. Tento typ váh umožňuje výpočet celkovej ceny predávaného tovaru a to zadaním jednotkovej ceny tovaru buď priamo pomocou klávesnice, alebo vyvolaním jednotkovej ceny z pamäte váhy. Tento typ váh sa hodí pre predajne potravín pri predaji ovocia a zeleniny, pri predaji mäsových výrobcov,  ale tiež na trhoviskách a pod.
Tento typ váh je často vybavený portom RS-232 (pre prepojenie pomocou kábla) prípadne novšie typy aj portom USB, čo umožňuje prenos údajov o hmotnosti a cene priamo do pokladne.

Etiketovacie váhy  označované ako aj váhy s tlačou etikiet. Ide o obchodnú váhu vybavenú tlačiarňou etikiet (samolepiacich štítkov). Vytlačený štítok obsahuje množstvo údajov o tovare, ako sú napr. názov tovaru, váha, cena za kilogram , čiarový kód, dátum výroby a predaja, zloženie, logo spoločnosti a pod. Tento typ váh je používaný najmä v maloobchodných predajniach pri predaji balených mäsových výrobkov a tiež pri predaji zeleniny a ovocia. ( ktorý sa v dnešnej dobre realizuje zväčša samoobslužne).
Etiketovacie váhy sú vybavené možnosťou pripojenia k počítačovej sieti cez rozhranie Ethernet. To umožňuje posielanie údajov o výrobkoch do váhy cez lokálnu sieť.  Samozrejmosťou je port RS-232.

Mostíkové váhy označované tiež ako váhy na príjem tovaru. Ide o váhy s váživosťou od 30 kg do 300 kg, ktoré sú určené na kontrolu správnosti dodávok tovaru do skladov v obchodoch, reštauráciách , ale taktiež je možné ich použiť pri predaji tovaru s väčšou hmotnosťou (napr. pri predaji zemiakov).Plošinové váhy sú robustné váhy s váživosťou od 500 kg do 5 t a rozmerom vážiacej plochy min 1 x 1 m. Tento typ váh má široké možnosti použitia napr. na príjem tovaru s väčšou hmotnosťou , ale tiež v priemysle, potravinárstve ….Paletové váhy –  svojou konštrukciou sú určené na váženie tovaru uloženého na euro paletách. Konštrukcia váhy je v tvare podkovy, čo umožňuje ľahké umiestnenie palety na váhu pomocou paletového vozíka . Tento typ váh sa najčastejšie používa pre príjem tovaru do skladov, pri expedícií výrobkov, pre kuriérske spoločnosti a pod.Paletové vozíky s váhou –  umožňujú váženie tovaru priamo na vozíku. Možnosťou použitia sa nelíšia od paletových váh, ich výhodou je však rýchlosť váženia, keďže odpadá nutnosť použitia dvoch  zariadení (váha + paletový vozík ).

Počítacie váhy – sú váhy vybavené funkciou počítanie kusov súčiastok. Sú určené pre predajne so spojovacím materiálom, kde sa vyžaduje metrologické overenie, ale tiež  pre sklady najmä pri inventúrach, ale aj do výroby na počítanie kusov komponentov a pod.Váhoskenery – ide o váhy  s integrovaným skenerom čiarkových kódov,  určené  k zabudovaniu do pokladničného boxu.  Tento typ váh je ideálnym riešením pre predajne s vysokou návštevnosťou. Ich výhodou je rýchlosť použitia pri predaji, skenovanie tovaru prebieha takmer zároveň s vážením tovaru. Nezanedbateľnou výhodou je určite aj úspora priestoru v predajni, keďže odpadá nutnosť použitia ďalších váh, napr. na oddelení ovocia a zeleniny.

Zdravotnícke váhy – sú váhy určené na váženie novorodencov – kojenecké váhy a tiež váhy na váženie hmotnosti pacientov, môžu byť vybavené aj  výškomerom.

Zlatnícke váhy – presné váhy určené na váženie drahých kovov, najmä zlata a striebra . Sú používané v zlatníctvach a záložniach pri predaji a výkupe výrobkov z drahých kovov.  Pri zlatníckych váhach sa vyžaduje metrologické overenie.

Lekárenské váhy – presné  váhy používané v lekárňach na navažovanie liekov, prípravu mastí a podobne.Laboratórne váhy – presné váhy označované aj ako predvažovacie váhy. Využívajú sa najmä laboratóriách pri kontrolnom vážení a príprave roztokov a zmesí.

Analytické váhy – veľmi presné  váhy určené pre laboratória na analýzu vzoriek.

Závesné váhy – sú váhy  určené na váženie zavesených predmetovIch váživosť  sa pohybuje od 20kg do 50 tVáhy s väčšou váživosťou (nad 3 t)  sa často označujú aj ako žeriavové váhy a ich využitie je hlavne v kovovýrobe a hutníctve.

Mostové váhy – označované aj ako cestné, alebo automobilové váhy, sú váhy určené pre váženie všetkých typov vozidiel  a tiež na  váženie tovaru umiestneného priamo v kamiónoch. Ich váživosť sa pohybuje v rozsahu od 10 t do 60 t. Váhy je možné zabudovať do zeme,  alebo umiestniť nad úroveň terénu. (nájazdové váhy).
Váhy na pivové sudy – sú váhy bez nutnosti metrologického overenia,  určené na váženie pivných sudov (keg sudy). Používajú sa v pohostinstvách a reštauráciách na kontrolu množstva tekutiny v sude.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.